Příznaky těhotenství

Úvodní stránka >> Příznaky těhotenství >> Častější močení

Častější močení

Častější močení může být příznakem raného těhotenství. Tento těhotenský symptom může začít již na začátku těhotenství a přetrvat v průběhu celého těhotenství až do 3. Trimestru. Mnoho žen si všimne zvýšené potřeby jít na malou ještě dříve než se projeví všechny ostatní klasické symptomy těhotenství.

V raných fázích těhotenství je zvýšená potřeba jít na malou způsobena nejčastěji zvýšením krevního objemu, potřebného pro těhotenství. Zvýšené množství krve je pak filtrováno a vylučováno ledvinami. V průběhu těhotenství tak jak miminko roste, může začít vyvíjet tlak na některé vnitřní orgány včetně močového mechýře a tím způsobovat častější potřebu jít na záchod. Tento symptom většinou přetrvává celé těhotenství.

Aby se vám hlavně v noci, kdy se potřebujete vyspat, nechtělo tolik na záchod, je dobré pít více těkutin přes den a na večer toto množství snížit. Příjem dostatečného množství tekutin je však v průbehu těhotenství nesmírně důležité, proto se nesnažte problémy s častějším močením řešit tak, že přestanete pít i přes den. Je také dobré vyhnout se nápojům, které tuto potřebu ještě zvyšují jako například kafe, čaj a ostatní kofejnové nápoje. Kofein samotný má totiž diuretické účinky.

Častější močení během těhotenství tedy neznamená, že je něco špatně s vámi nebo miminkem. Je však třeba dát si dobrý pozor, neboť podobně se mohou projevovat i infekce močových cest a močového měchýře. Ty jsou často doprovázeny pálením během močení, teplotami, bolestmi v zádech a v podbříšku a ještě častější potřebou na záchod.

Pokud zanedbáte infekce močového ústrojí, může to vést až k předčasnému porodu. Proto pokud pocítíte výše zmíněné příznaky, ihned to konzultujte s vaším ošetřujícím lékaře.

Ke konci těhotenství, tak jak plod postupně sestupuje níže do pánve, můžete pocítit jěště větší tlak na močový měchýř. Když jdete na malou, je dobré se předklonit dopředu, aby se močový měchýř úplně vyprázdnil. Větší tlak může také znamenat, že když máte plný močový měchýř, vám trochu moči nedobrovolně unikne třeba když zakašlete, kýchnete a nebo se smějete. To se nazývá stresová inkontinence a u většiny žen po porodu odezní. Je také vhodné po porodu začít cvičit kegelovy cviky, které mohou s přetrvávajícími problémy pomoci.

Může se objevit kolem 6–8 týdne po početí.

Ostatní příčiny: Zánět močových cest, diabetes, zvýšený příjem tekutin, pití nápojů s diuretickým účinkem jako kafe, alkohol nebo braní léků-diuretik.

Dokonce už v prvním týdnu po početí můžete zjistit, že se vám chce častěji na záchod než obvykle a to ještě kvůli tomu, aby jste vyčůrala jen trošku. Je to způsobeno tím, jak embryo začne vylučkovat těhotenský hormon hCG, který zapříčiní zvýšené prokrvení pánevní oblasti. Výsledkem toho je, že se močový mechýř stane podrážděný a vyvolává nutkání na malou i při malém množství moči v něm. Je možné, že i v noci bude muset z tohoto důvodu stávat čůrat častěji než běžně.

Tagy: stresová inkontinence, infekce močových cest, pitný režim, hcg, častější močení, kegelovy cviky, kofeinOrchideje pěstování